Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v České Lípě je pracovištěm Centra intervenčních a psychosociálních služeb LK, příspěvkové organizace Libereckého kraje.
Jsme zařízením poskytujícím odborné sociální poradenství a patříme mezi sociální služby v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, § 37. písm. b).
Financováni jsme ze zdrojů MPSV ČR a Libereckého kraje.
Služby poskytujeme klientům bezplatně, pracovníci jsou povinni zachovat mlčenlivost o všech skutečnostech, klient má možnost vystupovat anonymně a není třeba žádného doporučení ani předložení osobních dokladů.
Cílem sociálních služeb je podpořit člověka, který se ocitl v obtížné sociální situaci, v začlenění nebo znovu začlenění do běžné společnosti tak, aby mohl vlastními silami využívat běžných zdrojů ve společnosti, služeb dostupných systémů a neformálních přirozených zdrojů, ke kterým patří mimo jiné rodina, přátelé, lidé ze sousedství. Cílem je posílit člověka natolik, aby službu přestal potřebovat a využívat nebo ji potřebovat jen v nezbytně nutném rozsahu.
Cílové skupiny:
Rodiny s dítětem/dětmi, osoby v krizi, děti a mládež ve věku od 6 do 26 let ohrožené společensky nežádoucími jevy, oběti domácího násilí, oběti trestné činnosti, osoby ohrožené závislostí, osoby se zdravotním postižením, osoby žijící v sociálně vyloučených komunitách, osoby, které vedou rizikový způsob života nebo jsou tímto způsobem ohroženy, senioři, etnické menšiny.
Jde zpravidla o krátkodobější kontakt poradce s klientem než v psychoterapii. Zaměřuje se spíše na řešení aktuální situace než na hlubší změny osobnosti. Někdy se nesetkává poradce pouze s jedním z klientů, ale s celou rodinou nebo s částí rodiny. Takovému poradci říkáme manželský a rodinný poradce. Problémy se většinou týkají více členů rodiny najednou, i když to tak někdy na první pohled nevypadá. Manželský a rodinný poradce pomůže lidem porozumět, jak jejich chování ovlivňuje ostatní a pomůže najít možnosti, jak by rodina mohla své problémy řešit jiným způsobem než doposud.
Odborná pomoc v této oblasti se zaměřuje zejména na poskytování základních informací týkajících se právního uspořádání rozvodových a porozvodových vztahů (druhy rozvodu, co rozvodu předchází a co následuje), úpravy rodičovské zodpovědnosti (svěření dítěte do péče jednoho z rodičů, příp. do střídavé nebo společné výchovy, možnosti určení styku s dítětem), výživného (určení, zvýšení či snížení výživného dětí, ale i informace o vyživovacích povinností k jiným osobám) a majetkových poměrů (majetkoprávní vyrovnání aj.). Poskytujeme také základní informace o podmínkách a možnostech uzavření manželství (včetně informací o možnosti uzavření předmanželské smlouvy), o určení otcovství, o úpravě opatrovnických vztahů, o možných řešeních hmotné a sociální nouze, o možnostech zrušení trvalého pobytu a jiné sociálně právní informace. Případně Vás můžeme nasměrovat na konkrétní instituci, která Váš problém řeší.
Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v České Lípě je jedním ze subjektů interdisciplinární spolupráce, který se podílí na řešení opatrovnických sporů ve prospěch dětí v rámci Cochemské praxe.
Cochemská praxe vznikla v Německu v 80. letech 20. století jako alternativa k soudnímu řešení rodinných sporů. Reagovala na problém, kdy soudní rozhodnutí sice upravovala práva a povinnosti rodičů k dítěti, ale neřešila jejich vzájemné vztahy. Přestože soud oficiálně ukončil rodičovský spor, rodiče po rozvodu nedokázali spolupracovat a dítě bylo často svědkem pokračujících konfliktů a hádek. Cochemská praxe byla založena na myšlence, že nejlepší způsob, jak najít řešení v rodinných sporech, je
dialog a společné rozhodování ve prospěch dítěte.
Cochemská praxe staví na spolupráci odborníků z různých profesí, kteří řeší rodičovské konflikty společně a koordinovaně. Všechny profese mají rovné postavení a jasně definované role, povinnosti a časový rámec. Tento přístup představuje efektivní způsob řešení opatrovnických sporů, zaměřený na práci s rodiči s cílem naučit je komunikovat na rodičovské úrovni. Výsledkem není rozhodnutí soudu, ale společné rozhodnutí rodičů o tom, jak budou dále fungovat jako rodiče ve prospěch dítěte.
Na našem pracovišti umožňujeme krátkodobé odborné stáže pro studenty oboru psychologie a pro studenty v oboru sociální práce v rozsahu domluveném individuálně. Všechny druhy stáží jsou kapacitně limitovány dle možností našeho zařízení. Stáž je zpoplatněna částkou 150 Kč/den. V případě zájmu nás kontaktujte emailem: info ( at ) poradnacl ( dot ) cz, nebo na tel. čísle poradny: 487 853 203, 607 862 086.